Case study: biuro SEB | Skandynawski design i tradycja w sercu Warszawy
Nowe biuro skandynawskiego banku SEB w Warszawie to harmonijne połączenie skandynawskiego designu, szwedzkiej filozofii lagom oraz industrialnego i historycznego charakteru budynku Fabryki Norblina. Wnętrza biura emanują ponadczasowym stylem, gdzie minimalistyczna prostota współgra z elementami polskiego wzornictwa międzywojennego.
Spokojna i naturalna przestrzeń do pracy
Biuro zostało zaprojektowane z myślą o nowoczesnym sposobie pracy i dynamicznym rozwoju Skandinaviska Enskilda Banken, lidera bankowości korporacyjnej i instytucjonalnej w krajach nordyckich. To miejsce pracy wysokiej klasy specjalistów wspierających zarządzanie kapitałem obrotowym i inwestycyjnym, zarządzanie ryzykiem oraz odpowiedzialnych za usługi doradcze i analizy rynkowe.
To dlatego wnętrza biura miały być oazą spokoju i ciszy. Zaprojektowano w nich kameralne przestrzenie pracy w neutralnych nierozpraszających barwach a wyspy biurek otoczono roślinami, by zapewnić komfort i wydzielenie wizualne. Zastosowane także elementy wyciszające, takie jak dźwiękochłonne panele, zasłony i akustyczne ekrany, tworzące przyjazne środowisko pracy, sprzyjające skupieniu i koncentracji.
Budowanie i rozwój społeczności
Nowa siedziba SEB oferuje elastyczne przestrzenie spotkań, sprzyjające wymianie pomysłów i twórczemu dialogowi. Od komfortowych kącików wypoczynkowych po nowoczesne sale konferencyjne – miejsce to umożliwia dynamiczne spotkania zarówno w mniejszych, jak i większych grupach.
Obok recepcji znajduje się bar kawowy, miejsce tętniące życiem, dodające energii i tworzące przyjemną atmosferę, gdzie pracownicy mogą delektować się wyśmienitą kawą. Dodatkowo, otwarta przestrzeń wspólna połączona z barem kawowym odgrywa ważną rolę w biurze, umożliwiając organizację spotkań pracowników całego banku oraz innych ważnych wydarzeń, warsztatów czy szkoleń. To część architektury biura wspierająca budowanie zaangażowania – tak ważnego w kulturze organizacyjnej SEB – rozwijanie społeczności pracowników.
Czas na fika
Zaraz po wejściu do biura wita zapach kawy parzonej przez baristkę. Fika – czas na kawę, coś słodkiego i nieformalne rozmowy – to ważny element szwedzkiej tradycji. Bar kawowy ulokowany w reprezentacyjnej strefie dostępnej również dla gości to miejsce spotkań, tworzące w biurze atmosferę otwartości i gościnności.
Przestrzeń wejściowa została zaprojektowana również z myślą o organizacji eventów. Przechodzi się z niej do przestronnej kuchni, z której można wyjść na taras, okalający część biura. Warto dodać, że przeprowadzona została analiza widokowa, aby znaleźć najbardziej atrakcyjne strefy i odpowiednio rozmieścić funkcje.
Traditionally modern: profesjonalizm i ciągłość
Design nowego środowiska pracy SEB przywodzi na myśl słowo „profesjonalizm”. Każde biuro to opowieść, a biuro SEB mówi: jesteśmy solidni, nowocześni, wiarygodni, skoncentrowani na tym, żeby jak najlepiej reprezentować interesy klienta. Wykorzystane zostały tu najwyższej jakości materiały, takie jak kamień, drewno, len i skandynawski mech, które tworzą naturalne i przyjazne środowisko pracy, podkreślając dbałość o detale i wysoką jakość wykonania. Biuro zostało wykończone wytwornie, z klasą i smakiem. Wszystko to jest uzupełnione unikalnymi elementami artystycznymi, jak papierowa rzeźba psa wykonana przez szwedzką artystkę polskiego pochodzenia, które dodają wyjątkowego charakteru i tworzą inspirującą atmosferę.
Aranżacja została zaprojektowana tak, aby przetrwać próbę czasu, jednocześnie tworząc środowisko pracy sprzyjające efektywności, kreatywności i zespołowej współpracy. To miejsce, gdzie wartości i tradycja banku spotykają się z historią i lokalnym dziedzictwem, tworząc niepowtarzalne i inspirujące środowisko dla pracowników. Motyw przewodni projektu to traditionally modern. Ciągłość – jedna z wartości banku – zyskała w biurze materialny, namacalny wymiar.
Zgodnie z polityką Grupy SEB we wszystkich biurach na całym świecie dąży się do stworzenia spójnej aranżacji przestrzeni i identyfikacji marki. Dlatego architektki blisko współpracowały z grupą roboczą Klienta, by projekt wpisywał się w katalog przyjętych rozwiązań. Jednocześnie bardzo istotne było uchwycenie i oddanie genius loci miejsca. Warszawski duch ujawnia się w detalach takich jak przedwojenne gorseciki w kuchni. To sprawia, że realizacje przestrzeni biurowych, chociaż są spójne, to nie są jak projekty odbite z tej samej pieczątki.
Design odzwierciedlający kulturę organizacyjną
Całe biuro Skandynawskiego Banku w Warszawie jest przesiąknięte innowacją, twórczością i harmonią. Współgra z kulturą organizacyjną i jest zwieńczeniem procesu projektowego, w którym architektki poszukiwały sposobów na połączenie tego, co stanowi o wyjątkowości SEB – skandynawskiego DNA, wyjątkowej kultury pracy, w której ważny jest profesjonalizm i wzajemny szacunek oraz poszanowanie dla lokalności, a także dążenia, by stworzyć dynamiczne, nowoczesne miejsce pracy oferujące przestrzeń do rozwoju i dbałości o dobrostan.
Zespół autorski:
- Architektura wnętrza: Zuzanna Jaszczuk, Paulina Palmowska
- Fit-out i generalne wykonawstwo: Grzegorz Roman, Patrycja Czernow, Maciej Wieczorkiewicz, Paweł Szczepański, Ewelina Ambroziak